Ekológia
Aplikácie technických plynov pre aktívnu ochranu životného prostredia
Čistenie odpadového vzduchu
Odpadový vzduch obsahujúci organické látky, rozpúšťadlá a pod., v objemoch do 1.000 m3/hod môže byť účinne čistený pomocou kvapalného dusíka, ktorého nízka teplota vykondenzuje, resp. vymrazí väčšinu látok. Výhodami tejto aplikácie sú možnosti recyklácie získaného polutantu, splnenie emisných limitov minimálna energetická náročnosť a možnosť dvojitého použitia dusíka (chladiace médium+ inertná atmosféra).
Úprava a čistenie chladiacich vôd
Alternatívou k tradičnej úprave vôd chladiacich okruhov pomocou biocídov je aplikácia ozónu, ktorý svojou vysokou oxidačnou schopnosťou spoľahlivo likviduje riasy ako aj veľmi rezistentné mikroorganizmy a organické látky unikajúce do chladiacej vody. Dôkazom sú desiatky aplikácií napr. v rafinériách a podnikoch chemického priemyslu.
Čistenie odpadovej a pitnej vody
Ozón sa takisto používa ako účinné činidlo pri čistení odpadových vôd. Kombinácia biologického čistenia s aplikáciou ozónu umožňuje čistiť aj odpadové vody s vysokými hodnotami CHSK.
Potenciálne aplikácie ozónu
Priemyselná odpadová voda
- zlepšenie biodegradability (pomeru medzi CHSK a BSK)
- zníženie úrovne CHSK a AOX
- odfarbenie
- detoxikácia
Kontaminovaná spodná voda
- redukcia chlórovaných uhľovodíkov, polyaromátov a pod.
- aplikácia v pôvodných priemyselných a vojenských zónach, priesaková voda na skládkach odpadu
Procesná a pitná voda
- zníženie celkového obsahu uhlíka v systémoch s vysokočistou vodou
- dezinfekcia prevádzkovej a produktovej vody
- aplikácie: potravinárstvo, farmaceutický a polovodičový priemysel
Intenzifikácia biologickej ČOV
Výkonnosť ČOV môže byť zvýšená aplikáciou čistého kyslíka ako doplnku alebo aj úplnej náhrady existujúceho prevzdušňovacieho systému. S využitím čistého kyslíka možno pomerne rýchlo dosiahnuť optimálnu hladinu rozpusteného kyslíka vo vode aj v ČOV trpiacich dlhodobým nedostatkom kyslíka. Takto intenzifikovaný biologický proces ČOV môže napríklad lepšie zvládať záťažové špičky alebo môže byť ČOV prevádzkovaná s celkovo vyšším zaťažením bez potreby investícií a náročných rekonštrukcií. Vyššie intenzity čistenia sa dosiahnu zvýšením koncentrácie aktivovaného kalu v biologickom stupni, čím pri rovnakom objeme tohto biologického stupňa dôjde k zvýšeniu kapacity ČOV.
Úprava pH
pH alkalických odpadových, procesných i pitných vôd môže byť účinne upravované dávkovaním CO2. Neutralizačná krivka sa stáva plochejšou a možnosť regulácie pH jednoduchšou. Navyše odpadá nevyhnutnosť skladovania a manipulácie s kyselinami ako aj nebezpečenstvo predávkovania systému. CO2 je navyše šetrný k životnému prostrediu a nespôsobuje zasoľovanie vôd, keďže neutralizáciou vznikajú neškodné uhličitany a nie škodlivé a štátnymi orgánmi monitorované sírany resp. chloridy.